Radomianie dla Demokracji

Spotkanie z Konstytucją w Kozienicach

Spotkanie z Konstytucją w Kozienicach

Nasze Stowarzyszenie po raz drugi zorganizowało przystanek Tour de KonstytucjaPL.
Tym razem zawitaliśmy do Kozienic z przesłaniem "Z Europą nam po drodze...".

Spotkaliśmy się z mieszkańcami Kozienic w słoneczny dzień, na placu przy pomniku Niepodległości. Niestety, mimo naszej prośby, do burmistrza Kozienic Piotra Kozłowskiego, o udostępnienie nam zasilania do nagłośnienia wydarzenia, odmówiono nam tego "ze względu na to, że złącze jest miejskie". To komu ma służyć, jak nie mieszkańcom, Panie burmistrzu?

Gośćmi spotkania byli:

  • Danuta Przywara - wieloletnia prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
  • Adwokat Kinga Dagmara Siadlak - Prezeska Stowarzyszenia Adwokackiego "Defensor Iuris"
  • Adwokat Borysław Szlanta
  • Sędzia Igor Tuleya
  • Robert Hojda - pomysłodawca Tour de KonstytucjaPL, Prezes Fundacji "KORD"

Jak zawsze na spotkaniach w ramach akcji Tour de KonstytucjaPL, zwracaliśmy uwagę na doniosłość Ustawy Zasadniczej oraz na konkretne jej zapisy, które możemy stosować w naszym życiu codziennym.

Inicjator akcji, Robert Hojda w prostych słowach zachęcał nas do podjęcia dialogu:

"Weźcie ze sobą egzemplarz Konstytucji, koniecznie dla kogoś jeszcze jeden i to dla takiej osoby, z którą nie rozmawialiście, gdzie ten kontakt się uciął i spróbujcie podjąć dialog. Zacznijmy ze sobą rozmawiać. Podczas Tour de Konstytucja były bardzo różne sytuacje, przychodziły osoby, które czasami chciały nam zakłócić wydarzenie, ale kiedy emocje ostygły, nasze rozmowy kończyły się podaniem ręki i mimo różnic w oglądzie sytuacji jaka jest w kraju, okazało się, że nam wspólnie zależy na dobru kraju i naprawdę możemy ze sobą rozmawiać. Ale to w naszych rękach. Przestańmy się dawać dzielić."

W ten sposób możemy wrócić do normalności w naszym społecznym dialogu, w naszym sposobie porozumiewania się, powrócenia do uśmiechu i do poważnej rozmowy, w zrozumieniu drugiej strony.
Nasza Konstytucja zawiera wiele przepisów, które nas łączą i są podstawą takiego dialogu. Dopóki tego sobie nie uświadomimy - będziemy mieli problemy w porozumieniu społecznym.

Wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy przyczynili się do organizacji spotkania, serdecznie dziękujemy. Mamy nadzieję, że to nie była nasz ostatnia wizyta w Kozienicach.
 

Galeria


Łańcuch światła Radom
Marsze wolności
Manifestacje radom