Radomianie dla Demokracji

Tour de Konstytucja w Kozienicach

Tour de Konstytucja w Kozienicach

Czwartego czerwca ruszyła II edycja Tour de KonstytucjaPL. Inauguracja odbyła się w Słupsku skąd TourBus ruszy w trasę po kilkudziesięciu miastach w Polsce.
 

Nasze Stowarzyszenie jest współorganizatorem Tour de KonstytucjaPL i zajmuje się wsparciem informatycznym tego ogólnopolskiego projektu Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

W tym roku orgaanizujemy przystanek w Kozienicach, na który serdecznie zapraszamy 17 czerwca o godzinie 16:00 - ul. Warszawska przy Pomniku Niepodległości. Współorganizatorem wydarzenie są zaprzyjaźnieni mieszkańcy Kozienic.

„Tour de Konstytucja” (TDK) to cykl spotkań organizowanych we wszystkich regionach Polski, angażujący społeczności lokalne. W spotkaniach tych biorą udział przedstawiciele zawodów prawniczych, organizacji pozarządowych, a także ludzie kultury. W 2021 r. TourBus odwiedził 84 miejscowości. Mieszkańcy odwiedzanych miast i miasteczek w Polsce ze spotkań zabrali do domów 13.000 egzemplarzy Konstytucji i 12.000 tysięcy informatorów, 8.000 mini broszurek. Niezliczone debaty, symulacje rozpraw, koncerty, quizy, gry i zabawy dla dzieci. TDK to przede wszystkim rozmowa z uśmiechem o Konstytucji, Karcie praw podstawowych, prawach człowieka.

Niemal każdy przystanek TDK był opisywany w lokalnych mediach a cały tour obił się szerokim echem w prasie ogólnopolskiej (np. w Gazecie Wyborczej, Okopress, Polityce, Newsweeku), a także w prasie zagranicznej (The Guardian). powstał także reportaż TVN 24 "Czarno na Białym". Swoje uznanie dla TDK wyraziła także - na niezwykle ważnym dla nas spotkaniu - wiceprzewodniczaca Komisji Europejskiej - Vera Jourova. Popyt na ww. działania jest ogromny więc w tym roku Tour de Konstytucja rusza ponownie z II edycją. Tym razem inauguracja nowej edycji ma się odbyć w Słupsku, gdzie organizatorem inauguracji jest Stowarzyszenie Kobiecy Słupsk.

Druga edycja poświęcona jest nie tylko Konstytucji ale także Unii Europejskiej, co wynika z potrzeby społeczeństwa. Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca 2022 roku od godz. 17.00 do godz.19.00, na Bulwarach Słupskich przy Białym Spichlerzu - od strony rzeki Słupi. Łączny czas trwania wydarzenia to 2 godziny. Wydarzeniu będzie towarzyszyła promocja lokalnego Punktu Europe Direct, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz wytworów lokalnych rzemieślników. Dla uczestników przewidziany jest słodki poczęstunek oraz woda. Jednocześnie dla najmłodszych uczestników zorganizowane zostaną gry i zabawy nawiązujące zakresem do tematu wydarzenia.

Galeria


Łańcuch światła Radom
Marsze wolności
Manifestacje radom